|
Dziś jest 04.02.2023
STRONA GŁÓWNA
Pożyczka na dowód osobisty
WAŻNE INFORMACJE
Pożyczka pozabankowa na dowód a kredyt w banku
Warunki stawiane klientom ubiegającym się o chwilówkę na dowód
Charakterystyka pożyczek pozabankowych
Sytuacje uzasadniające wzięcie szybkiej pożyczki
Zasady udzielania pożyczek na dowód osobisty
POLECAMY TAKŻE
Pożyczki długoterminowe
rozłożone na raty
Pożyczka na krótki okres
udzialana przez internet
Pożyczki na PESEL
- bez zaświadczeń
Pożyczka gotówkowa
- serwis edukacyjny
|
|
POŻYCZKA NA DOWÓD OSOBISTY PRZEZ INTERNET - NAJPOPULARNIEJSZE FIRMY
Pożyczki na dowód to niewielkie kwoty, które można otrzymać w instytucjach innych niż banki.
Minimalna suma pożyczki wynosi zwykle 50-100 złotych, ale niektóre z firm udzielających takich pożyczek podwyższają ten limit i najmniejsza kwota może wynosić 200/250 złotych. Zwykle wyższej kwocie minimalnej towarzyszy także wyższy pułap maksymalny. Rozbieżności wśród pożyczkodawców są w tej kwestii spore. Może to być 800/1000 złotych, a nawet 10 000/ 25 000 złotych. Tyle pożyczkobiorca może uzyskać w konkretnej firmie, zakładając, że nie można zaciągać kilku zobowiązań jednocześnie (kolejną pożyczkę można otrzymać dopiero po spłacie poprzednich). Wyższej kwocie zobowiązania towarzyszy zwykle wymóg osiągnięcia pewnej granicy wieku, przeważnie 20-22 lat.
Okres trwania pożyczki zależy przede wszystkim od pożyczonej sumy. Dla bardzo małych kwot (kilkaset złotych) wynosi on zwykle 30/31 albo 60 dni. Dla kwot większych (kilka tysięcy złotych) może wynosić 48 miesięcy. Stali, ale rzetelni klienci mogą liczyć na dłuższy okres spłaty przy kolejnych pożyczkach. Można także wydłużać termin spłaty w trakcie istnienia zobowiązania. Zwykle taka możliwość wiąże się z dodatkowymi kosztami pożyczki.
Zasadniczym kosztem pożyczki na dowód jest oprocentowanie. Dla pierwszej pożyczki w danej firmie może wynosić 0%. Takiej promocyjnej ofercie towarzyszy zwykle zero jakichkolwiek kosztów. Jest to typowa oferta na zachętę, aby przyciągnąć klientów. Każda kolejna ma jednak swoje koszty. Dla niektórych klientów oprocentowanie może być wyznaczane indywidualnie. Zwykle jednak przyjęte jest określone oprocentowanie dla wszystkich klientów i waha się od 5% do nawet 25%. W związku z tym, że takie pożyczki dotyczą małych kwot, to koszt kredytu przy zachowaniu terminów spłaty nie stanowi jednak dużego kosztu nominalnego.
Porównując oprocentowanie szybkich pożyczek trzeba jednak patrzeć nie na oprocentowanie nominalne, ale na oprocentowanie rzeczywiste (RRSO –rzeczywista roczna stopa oprocentowania), które stanowi o faktycznym koszcie kredytu. Banki przyciągają klientów niskim oprocentowaniem nominalnym, ale to oprocentowanie rzeczywiste decyduje o atrakcyjności i opłacalności oferty.
Wskaźnik RRSO daje obraz rzeczywistego kosztu kredytu, czyli ile wynosi oprocentowanie w stosunku rocznym (w okresie jednego roku). Jest to najwłaściwsza metoda porównywania szybkich pożyczek dlatego, że oferty różnych firm dotyczą różnych okresów spłaty i różnych kwot. Nie można więc ich wprost porównywać. Stąd niskie oprocentowanie nominalne wcale nie musi oznaczać korzystniejszej oferty. RRSO pozwala sprowadzić różne pożyczki „do wspólnego mianownika” i dzięki temu można stwierdzić która oferta jest korzystna.
RRSO dla chwilówek może osiągać zawrotny poziom. Jednak jeśli szybka pożyczka ma RRSO równe np. 1000%, a okres, na który została udzielona wynosi tylko 30 dni, to pożyczkobiorca musi zwrócić odsetki nie w wysokości 1000%, tylko proporcjonalnie do okresu umowy pożyczki. Koszty pożyczki są więc faktycznie niższe.
|
|