Dziś jest 04.02.2023

STRONA GŁÓWNA

Pożyczka na dowód osobisty

WAŻNE INFORMACJE

Pożyczka pozabankowa na dowód a kredyt w banku

Warunki stawiane klientom ubiegającym się o chwilówkę na dowód

Charakterystyka pożyczek pozabankowych

Sytuacje uzasadniające wzięcie szybkiej pożyczki

Zasady udzielania pożyczek na dowód osobisty

POLECAMY TAKŻE

Pożyczki długoterminowe
rozłożone na raty

Pożyczka na krótki okres
udzialana przez internet

Pożyczki na PESEL
- bez zaświadczeń

Pożyczka gotówkowa
- serwis edukacyjny

 

POŻYCZKA NA DOWÓD OSOBISTY PRZEZ INTERNET - NAJPOPULARNIEJSZE FIRMY


Pożyczki pozabankowe różnią się od kredytów bankowych przede wszystkim regulacjami w oparciu o które są udzielane. Pożyczki są uregulowane w kodeksie cywilnym, natomiast kredyty w przepisach prawa bankowego.

Kredyty można więc uzyskać w bankach, natomiast pożyczki zarówno w bankach jak i instytucjach nie będących bankami. Pożyczki mogą być także udzielane przez osoby fizyczne, ale w ujęciu globalnym dominującą rolę na rynku pożyczek odgrywają podmioty, których głównym celem działania jest udzielanie pożyczek. Określa się je jako instytucje pozabankowe.

 Kredyt bankowy udzielany jest przez bank, który jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Prawo bankowe i regulacje KNF nakładają na bank szereg formalnych obowiązków, związanych z udzielaniem kredytów, stąd procedura uzyskania kredytu jest bardziej złożona niż w innych instytucjach. Kredyt gotówkowy jest oczywiście znacznie mniej sformalizowany niż kredyt hipoteczny, ale bank i tak wnikliwie ocenia zdolność kredytową klienta. Procedura trwa co najmniej kilka dni, więc poszukując szybkiej gotówki nie można raczej liczyć na szybkie załatwienie sprawy w banku. Bank żąda większej liczby dokumentów, służących ocenie zdolności kredytowej. Konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o zarobkach, wyciągu z konta, czy umowy o pracę. Na tej podstawie bank wnikliwie szacuje ryzyka kredytu. Nie jest więc normą, że każdy klient taki kredyt dostanie.

Banki raczej nie udzielają kredytów w małych kwotach. Same kredyty zwykle dotyczą co najmniej kilku tysięcy złotych. Dla małych kwot przeznaczone są karty kredytowe czy linie debetowe, dla których procedura uzyskania i korzystania jest odrębna.

W przypadku kredytów gotówkowych banki często przygotowują specjalne linie kredytowe na określony cel, stąd można uzyskać kredyt gotówkowy np. na remont, czy na święta. Mają więc sprecyzowany cel, z którego kredytobiorca musi się wywiązać.

W przypadku pożyczek pozabankowych przeznaczenie pożyczki nie ma znaczenia. Instytucja udzielająca pożyczki nie wymaga wskazania jej celu. Może więc zostać przeznaczona także na remont, na święta, ale również na zwykłe cele konsumpcyjne, czy spłatę innych zobowiązań.

Kwoty udzielane w takich instytucjach są jednak mniejsze niż w przypadku kredytów gotówkowych. Wiąże się to z większym ryzykiem, które wynika z uproszczonej procedury udzielania, bazującej na minimalnym zakresie dokumentów. Dla szybkich pożyczek gotówkowych nie jest nawet konieczne zaświadczenie o dochodach. Ryzyko dla pożyczkodawcy jest więc większe.

Można więc uzyskać mniejszą kwotę niż w banku, ale znacznie szybciej i bez większych formalności. Pożyczki gotówkowe mają więc bardziej powszechny charakter – są łatwiej dostępne i na prostszych zasadach. Termin ich zwrotu jest jednak krótszy i zwykle nie przekracza miesiąca. Odsetki są także wyższe niż w banku.

Oferty banków i instytucji pozabankowych wzajemnie się uzupełniają. Jeśli chcemy pożyczyć małą kwotę na krotki okres – lepiej skorzystać z pożyczek pozabankowych. Jeśli potrzebna jest spora suma i zwrot ma być rozłożony w dłuższym terminie, to bardziej korzystne jest skorzystanie z usług banku. Jeśli natomiast mamy niezbyt dobrą historię kredytową w BIK, wówczas jedynym źródłem gotówki może być instytucja inna niż bank.

 

(C) 2015 - 2019 - pożyczka na dowód osobisty udzielana online przez firmy pozabankowe.
W serwisie przedstawiono oferty zewnętrznych firm niezwiązanych z autorem serwisu. Autor serwisu nie odpowiada za oferty ani działania tych firm.
Ta strona może stosować pliki cookies dla celów statystycznych i reklamowych. Korzystanie z tej witryny bez zmiany ustawień przegladarki w zakresie plików cookies oznacza akceptację faktu zapisywania ich w pamięci komputera użytkownika strony.